Kopieniec Wielki

Na trasę wyruszamy z Toporowej Cyrhli. Idziemy zielonym szlakiem. Kierujemy się szlakiem w głąb lasu, przy szlaku liczne krzaki jagód. Po pewnym czasie w lewo odchodzi szlak czerwony na Psią Trawkę. My kierujemy się w prawo. Delikatnie wspinamy się, by w końcu wyjść na Polanę pod Kopieńcem.

Idziemy prosto Polaną ku szałasom pasterskim (objęte ochroną muzealną), po drodze mijamy koszar (zagrodę na owce), do którego spędza się owce na noc. Łatwiej je wtedy zabezpieczyć przed drapieżnikami. Obecnie na Polanie jest tylko minimalny wypas kulturowy owiec.

Pasterskie szałasy uzyskały tytuł zabytków architektury drewnianej. Można zapoznać uczestników wycieczki z warunkami pracy dawnych pasterzy.

Na końcu Polany szlak wiedzie dalej w kierunku Doliny Olczyskiej, my skręcamy w prawo i wspinamy się ścieżką na szczyt Kopieńca. Zbocze jest silnie nasłonecznione, co skutkuje licznymi okazami flory tatrzańskiej. Porośnięte jest licznymi kwiatami typowymi dla ragionu Tatr. (tojad, goryczka wczesna, pierwiosnek łyszczak, Przelot alpejski )

Dochodzimy do wierzchołka. Przed nami roztacza się panorama Tatr Wysokich, Skupniów Upłaz, w oddali Giewont. Po drugiej stronie Murzasichle, Małe Ciche i Zakopane.

Proceed Booking