Dolina Pięciu Stawów

Wyruszamy z parkingu z palenicy Białczańskiej drogą do Morskiego Oka. Dochodzimy do Wodogrzmotów Mickiewicza. W tym miejscu za wodogrzmotami skręcamy w prawo do Doliny Roztoki.

Przez całe podejście idziemy wzdłuż potoku Roztoka. Idealnie czysta, zimna woda, szczególnie przyjemna w okresie upałów. Po prawej stronie podziwiamy grzbiet Koszystej, a następnie Krzyżne. Z daleka widoczny szlak przechodzący przez Przełęcz pod Krzyżnym. Nasz szlak zaczyna się wspinać co raz wyżej. Dochodzimy do rozwidlenia szlaków. Czarny (zimowe wejście do Doliny Pięciu Stawów Polskich) odchodzi w lewo, my idziemy prosto do wodospadu Wielka Siklawa. Podziwiamy moc pędzącej wody, spadającej z wysokości ok. 65m.

Po krótkiej przerwie idziemy dalej. Jest to odcinek niebezpieczny w okresie przejściowym. Wielkie gładkie skały w tym okresie są często śliskie, mokre i oblodzone.  Wchodzimy do Doliny Pięciu Stawów Polskich przy Wielkim Stawie Polskim (wysokość 1665 m n.p.m.; powierzchnia – 31,14 ha; głębokość 79,3 m). Skręcamy w lewo, idziemy do schroniska.

Proceed Booking